Aquamanova supersila: Vedecká pecka alebo vlhký sen?
Ako sme sa len smiali na Aquamanovi. Ten týpek, čo sa rozpráva s rybami, jazdí na morskom koníkovi a vyzerá ako vlasatý plavčík? No, časy sa menia a aj náš vodný kamarát dostal vedecký upgrade! DC Comics konečne vysvetlilo jeho nadľudskú silu… alebo aspoň sa o to pokúsilo.
Atlantský svalovec: Od mytológie k vede?
Dlho sme sa museli uspokojiť s chabým vysvetlením, že Aquaman je proste silný, pretože je z Atlantídy. Ako keby stačilo namočiť si nohy do slanej vody a bum – zdvíhate lode holými rukami! Nová interpretácia sa snaží o sofistikovanejší prístup a odvoláva sa na fyziku a biológiu.
Podľa komiksu World’s Finest: Teen Titans #3 a tejto teórie Aquamanova sila pramení z adaptácie na extrémny tlak v hlbinách oceánu. Jeho telo je vraj schopné odolávať obrovskému vodného tlaku, čo mu dáva nadľudskú silu aj na súši. Je to ako keby ste celý život cvičili s činkami o váhe 100kg a zrazu vám ich dá niekto dole. Znie to celkom cool, však?
Problém hlbší ako Mariánska priekopa
Lenže… a teraz prichádza to “ale” väčšie ako Megalodon… táto teória má pár dier. A nie takých, cez ktoré prepláve rybka Nemo. Skôr takých, do ktorých by sa vmestil celý Atlantis.
Po prvé, tlak v hlbinách oceánu funguje rovnomerne na celé telo. Je to ako keby ste boli v obrovskom lise, ktorý vás stláča zo všetkých strán. Áno, Aquamanove telo je prispôsobené na to, aby to zvládlo, ale to automaticky neznamená, že mu to dáva nadľudskú silu na súši. To je ako tvrdiť, že keď nafúknete balón, tak bude silnejší, aj keď ho vyberiete z vody.
Po druhé, táto teória ignoruje fakt, že Aquaman nie je len silný, ale aj rýchly a obratný. Dokáže plávať nadzvukovou rýchlosťou a bojovať s protivníkmi, ktorí by ho mali rozdrviť ako mušľu. Je otázne, či by mu na to stačila len “vysokotlaková” fyziológia.
Plávať v realite, alebo sa utopiť v komiksovej logike?
Takže, kde je pravda? Je Aquamanova sila vedecky podložená, alebo ide len o ďalší príklad komiksovej logiky, ktorá sa vzpiera zákonom fyziky? Pravda je, ako to už býva, niekde uprostred.
Áno, je fajn, že sa DC snaží dať svojim postavám hlbší rozmer a zakotviť ich v realite. Ale zároveň nesmieme zabúdať, že komiksy sú o fantázii a zábave. A niekedy je lepšie nepitvať detaily a užívať si jazdu. Aj keď je to jazda na obrovskom morskom koníkovi.